+380 96 604 3000

Приймальня

Разом до перемоги | Все буде Україна

Чавунні фітинги: великі проблеми великих діаметрів

Неможливо собі уявити сучасну трубопровідну систему без з’єднувальних фітингів різних модифікацій, видів і типів.

Для з'єднання трубних систем великих діаметрів найчастіше використовуються чавунні фітинги. Виготовляються вони методом лиття з ковкого чавуну з подальшою токарної обробкою. Ковкий чавун - кращий матеріал для забезпечення надійних і довговічних з’єднань. Вироби з ковкого чавуну - це бездоганна гарантія раціонального співвідношення ціни  закупівлі та матеріалу, який використовується.

Чавунні фітинги - це невід'ємна частина трубопроводів будь-якого призначення. Маючи незаперечні переваги перед іншими фітингами, такі як: тривалий термін експлуатації від 50 до 70 років і більше, висока міцність, антикорозійна стійкість, здатність витримувати великі скачки тиску і температур, - вони пройшли перевірку часом ще з часів СРСР.

До недоліків фахівці придивляються більш скептично, і вони (недоліки) теж є: це і велика вага конструкції, і велика трудомісткість, і деякі незручності при монтажі, і шорстка внутрішня поверхня, що як наслідок призводить до заростання і нальотів всередині.

     

Але найбільшим недоліком чавунних фітингів великих діаметрів є те, що в Україні їх виробництво не налагоджене і в основному вони завозяться з-за кордону. А оскільки вартість їх висока: це десятки тисяч гривень, - то великих запасів на складах ніхто з постачальників створювати не збирається. В основному йде торгівля під замовлення, що збільшує терміни поставки іноді до декількох місяців. Ціноутворення при цьому дуже спонтанне, що не відповідає дійсності. Дуже часто, заманюючи клієнтів, інтернет рясніє низькими цінами на чавунні вироби. Ці ціни проектанти і кошторисники закладають в кошторисну документацію, замовники на них орієнтуються, але при реальних закупівлях все виглядає зовсім інакше. Багатьом підприємствам, які виконують державні замовлення, які будують серйозні бюджетні об'єкти, доводиться стикатися з великими труднощами з придбання чавунних фітингів. Ціни стають непередбачуваними, а терміни - нереальними. Чекати місяці - немає часу, платити непомірну ціну – немає звідки, тому доводиться шукати альтернативу: сталеві фітинги.

Сталеві фітинги при хорошому їх виконанні - гідна альтернатива чавунним. Світова практика показує, що сталеві фітинги успішно застосовуються навіть частіше, ніж чавунні, з цілком гідним результатом. Що ж мається на увазі під «хорошим виконанням»? Це і необхідна достатня товщина стінки металу, з якого виготовлено виріб, і якісне порошкове фарбування, і чіткий професійний зварювальний шов, а також виготовлені за ДСТУ, фланці з дотриманням всіх допустимих розмірів. Вони набагато дешевше чавунних, що дозволяє економити кошти, а найголовніше - вони доступніше. Крім того, в Україні добре налагоджено виробництво сталевих фітингів.

Тому, підсумовуючи все викладене раніше, можна з упевненістю сказати, що сталеві фітинги нічим не гірше чавунних. Головне не помилитися в якості, вибираючи виробника, тобто не забувати про так зване «хороше виконання».